Monday, August 15, 2016

$50 Grocery Challenge: Spent $44.28

I bought the following groceries this week:

 .96  Bacon from the salad bar
 .62  Broccoli crowns
 .50  Green pepper
1.98  Potatoes, two 5 lb. bags at 99 cents each
 .81  Oat bran in bulk
1.68  Pepperoni for Pizza bread
3.06  Parmesan Cheese
1.69 Milk
 .94  Bananas
2.74  Feta Cheese
1.89  Jumbo eggs
 .62  Mushrooms
1.15  Roma tomatoes
3.64  Lean ground beef
1.50  English cucumber
1.99 Avocado
1.50 Croutons, 2 packages
6.90  10 packages of pasta on sale
 .97  Munster cheese
1.94 Two packages of shredded cheese on sale
2.90  10 cartons of Yoplait yogurt store coupon plus manufacturer's coupon
4.99  Chicken

Total:  $44.28

Menu for the Week

This week we will be having the following:

Tuna Potato Casserole
Pizza Bread
Shepherd's Pie
Chicken and Gravy over Mashed Potatoes
Zucchini Bites
Breakfast dinner:  Pancakes, Hash Browns, Eggs with Bacon Bits and Cheese
Broccoli Cheese Soup with Macaroni Grill Bread (clone recipe)
Lots of salads

Other baking:

Zucchini bread
Cherry Crisp
Whole Wheat Oat Bran Bread


This week I am having easy meals since I have most of the ingredients on hand.  By doing this, I was able to stock up on pasta and a few other items.  As you can tell by my menu, I still have a lot of zucchini to use in recipes.  I also have some homemade cheery pie filling from last summer that has been in the freezer and needs to be used.  We have a lot of green beans, so we will be having Shepherd's pie.  I will use the Costco chicken for salads and for one of our meals.  I will freeze the rest of it in small bags to use in the future.  What a great bargain!  A cooked chicken for only $4.99.  If I buy a lemon, I can also make some hummus and have it with homemade pita bread.

Thursday, August 4, 2016

$50 Grocery Challenge: Stocking Up

Last week, I planned to use the money for this week to stock up on some things.  Because of this, I froze half of the meals I made last week so I wouldn't have to worry about a lot of cooking or purchasing regular groceries this week.  We also have produce from the garden that we can use to make up the difference.  I can make pancakes, eggs, biscuits, bread, etc. as needed.

It is a really good idea to figure out how to make the most of loss leaders and stock up as much as you can.  It may not seem like you are making much of a dent at first, but over time you will see how you can eat much better on the money you have to spend.

This is what I bought for the week:

4.98  2 gallons of milk at 2.49 each that I will freeze for later
5.00  Grated cheese, 8 oz. - 5 at 1.00 per package
5.00  Chunk cheese 8 oz., - 5 at 1.00 per package
5.39  11 cans of beans at 49 cents each
4.77  Three packages of gourmet mustard for my husband
 .19  Red pepper flakes, bulk section
1.62  Boneless pork ribs
1.49  Avocado
10.0  Name brand Peanut butter at 1.00 each
1.89  Wholly Guacamole on sale
1.08  Bacon and ham at the salad bar
1.02  Greenhouse tomatoes
2.99 Ice cream that my husband bought
 .89  Potatoes
 .78  Bananas
1.00 Tomatoes
 .88  Cucumbers, 2 at 44 cents each

Total:  $48.97

I would have like to get more cheese and peanut butter, but I got what I could on my budget this week.  It is easy to go overboard wanting to get as much as possible, but it is also important to make sure you have produce, etc. for meals for the week.